NAJEM NA CZAS NAPRAWY


   Gdy zdarzy się, że Twoje auto, które wykorzystujesz na co dzień lub tylko dorywczo do prowadzenia działalności gospodarczej, dojazdu do pracy, leczenia lub innych istotnych spraw, zostanie uszkodzone w kolizji drogowej, możesz wynająć auto zastępcze i otrzymać zwrot kosztów z tym związanych od firmy ubezpieczeniowej. W tym przypadku bazuje się na Kodeksie Cywilnym (art. 361), który zobowiązuje firmę ubezpieczeniową w zakresie OC, do pokrycia roszczeń poszkodowanego w takim stopniu, aby nie odczuwał straty związanej z zaistnieniem szkody. Warunkiem zwrotu kosztów jest:

a) Udokumentowanie, że uszkodzenie zaistniało z winy innego kierującego i zgłoszenie roszczenia do jego firmy ubezpieczeniowej (w zakresie OC).

b) Udokumentowanie, że Twój uszkodzony samochód jest Ci niezbędny do dalszego funkcjonowania (jego brak może spowodować konkretne straty finansowe, zdrowotne lub moralne).

c) Wynajęcie auta zastępczego tej samej lub podobnej klasy.

d) Wynajęcie auta w stawce mieszczącej się w granicach przeciętnej rynkowej ceny wynajmu samochodów w Polsce.

e) Wynajęcie auta na okres nie dłuższy niż faktyczny czas unieruchomienia Twojego auta (zakładając, że serwis nie opóźnia naprawy), tzn. od zaistnienia kolizji (jeżeli auto jest zdatne do ruchu od dnia zdania go do serwisu) do dnia wypłaty odszkodowania (przy szkodzie całkowitej) lub do czasu zakończenia naprawy (przy szkodzie częściowej).

f) Złożenie w firmie ubezpieczeniowej oświadczenia o następującej treści (w nagłówku numer szkody): "Zgłaszam, że w związku z uszkodzeniem przez Państwa Klienta w zakresie OC mojego samochodu ___ / samochodu należącego do mojej firmy ___, który służy do pracy / dojazdu do___ / prowadzenia działalności ___ / leczenia ___, decyduję się wynająć samochód zastępczy na czas naprawy. (dalej wyjaśnij dlaczego brak Twojego auta może spowodować stratę)."

   Pamiętaj aby koniecznie zachować kopię złożonego oświadczenia (z datownikiem ubezpieczyciela) lub potwierdzenie jego nadania listem poleconym, a w trakcie naprawy notować sobie fakty związane z likwidacja szkody i daty ich zaistnienia (wykonanie oględzin, przekazanie dokumentacji, treść rozmów telefonicznych itd.). Może to okazać się pomocne przy formułowaniu np. późniejszego odwołania, gdy ubezpieczyciel będzie chciał obniżyć Ci odszkodowanie. Kwestionowanie kosztów wynajmu pojazdu zastępczego dotyczy najczęściej jego długości. Ulubionym argumentem jest tzw. technologiczny czas naprawy. Jednak po pierwsze, ubezpieczyciele sami zapominają, że często sami są odpowiedzialni za długi czas naprawy samochodu w serwisie (kilkukrotne oględziny, przesyłanie dokumentów, oczekiwanie na kosztorys). Po drugie, jako poszkodowany, nie możesz ponosić konsekwencji np. niedostępności części zamiennych. Te oba czynniki maja decydujący wpływ na okres naprawy i ograniczanie go do sztucznie określonego i z góry narzuconego technologicznego czasu naprawy jest bezprawnym działaniem, które jest piętnowane przez każdy sąd. Dochodząc swoich roszczeń musisz mieć świadomość, że ubezpieczyciel i tak skorzysta na fakcie, że z braku czasu i chęci najprawdopodobniej "odpuścisz" mu pozostałe roszczenia takie jak niezałatwione w dniu kolizji sprawunki, czas poświęcony na likwidację szkody oraz związane z tym koszty telefonów i dojazdów, a także utratę wartości Twojego naprawionego auta. W związku z tym, pokrycie kosztu wynajmu pojazdu zastępczego nie jest żadnym przywilejem, ale obowiązkiem ubezpieczyciela i prawo po Twojej stronie.

   Nasza kilkunastoletnia praktyka na rynku pozwala nam nieskromnie nazwać się specjalistami w zakresie wynajmu pojazdów zastępczych. Obsłużyliśmy już setki klientów, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji jak Ty teraz. Dlatego śmiało skorzystaj z nowatorskiej usługi dla klientów poszkodowanych w kolizjach drogowych - z tzw. wynajmu kredytowego! Wynajmij samochód bez angażowania własnych pieniędzy, dopełnij wszelkich formalności w firmie ubezpieczeniowej i po otrzymaniu odszkodowania zapłać za wynajem (w stawkach poza promocją udzielamy odroczonego terminu zapłaty 30 dni od zakończenia wynajmu). Dodatkowo, Twoje auto znajdujące się w naprawie może stanowić kaucje (tzw. kaucja serwisowa), co wyklucza obowiązek wpłaty kaucji pieniężnej. Nasze stawki możesz sprawdzić na podstronie CENNIK I WARUNKI.

powrót do góry